+370 37 534114 ezereliokultura@gmail.com facebook accesibility

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas

 

Vertybė: Zapyškio ir jo apylinkių dainavimo tradicija

Zapyškio ir jo apylinkių dainavimo tradicija yra svarbi mūsų krašto žmonių tapatybės tąsos, krašto savitumo, miškuose gyvenančių zanavykų dainavimo tradicijos išsaugojimui ir puoselėjimui.

Zapyškis – sena gyvenamoji vietovė, kurioje atrastos archeologinės iškasenos rodo, kad šiose apylinkėse žmonių gyventa jau III-IV a. Natūralu, kad taip ilgai buvusi apgyvendinta teritorija turi ir savo gilius kultūrinius klodus. Vienas jų – šimtmečių išbandymus atlaikiusi ir mūsų laikus pasiekusi dainavimo tradicija.

Mūsų krašte šią tradiciją puoselėja du folkloro ansambliai – Ežerėlio kultūros centro Ringaudų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Ringauda“ ir Zapyškio laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Altonė“. Šių ansamblių repertuaras ir paruošiamos programos remiasi iš Zapyškio krašte gyvenusių pateikėjų užrašytą dainuojamąja tautosaka ir instrumentiniais kūriniais.

Stefanija Lesinskaitė-Kliševičienė, 2015 m.

Vienas iš dainuojamosios tradicijos saugotojų ir perdavėjų yra Zapyškio krašte gimusi ir šiuo metu Ringauduose gyvenanti unikali dainininkė Stefanija Lesinskaitė Kliševičienė (g. 1928 m.). Iš šios pateikėjos užrašyta įvairių žanrų dainų (jaunimo-meilės, humoristinių, karo-istorinių, pasipriešinimo-partizaninių, romansų, šeimos ir vestuvinių), iš viso apie 70 kūrinių.

Vytautas Liaudnskas, 2017 m.

Kitas dainų klodas – tai Liudos Liaudanskaitės asmeninis surinktų dainų archyvas, kurį sudaro iš Vilemų apylinkių pateikėjų surinktos dainos. Vienas iš pateikėjų – Vytautas Liaudanskas (ansamblio „Ringauda“ vadovės Liudos Liaudanskaitės tėvas).