2023-05-10

Gegužės 13 dieną Senojoje Zapyškio bažnyčioje minėsime Tarptautinę šeimos dieną. Jums siūlome net tris įdomias veiklas:

12.00 – 12.30 val. vieša ekskursija „Senoji Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia”

Gotikinė Švento Jono Krikštytojo bažnyčia – Zapyškio vizitinė kortelė, puošianti ir dabartinį miestelio herbą. Zapyškio istorija prasidėjo XVI amžiaus pradžioje, kuomet didikai Sapiegos iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro gavo žemių su valstiečiais, ir manoma, Zapyškį tikėjosi paversti įtakingu miestu, prekybos centru. Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią supa istorijos, kuriose darniai jungiasi mitai, legendos ir faktai. Ekskursijos metu sužinosite, kodėl ji vadinama Lietuvos bažnyčių motina, išgirsite apie bažnyčios architektūrinį unikalumą pamatysite, kokiais išskirtiniais eksponatais bažnyčia garsėjo iki XX amžiaus pradžios, kuomet buvo nuspręsta uždaryti nuolat potvynių užliejamą ir vienišą kairiajame Nemuno krante likusią šventovę. Ateikite, pamatykite, išgirskite – Zapyškis nebe Nemuno, o kultūros potvynis.

 

13.00 – 14.00 val. vieša edukacija „Gotikos bruožai Lietuvoje. Zapyškio bažnyčios rekonstrukcija“ (vietų skaičius ribotas, reikalinga registracija el.paštu ekskursijoszapyskis@gmail.com arba +370 684 03614)

Gotika – pirmas architektūrinis stilius Lietuvoje. Lyginant su Europa, Lietuvoje ji pradėjo plisti gan vėlai. Tačiau tam nebuvo sąlygų, nes pilys ir įtvirtinimai statyti iš lauko riedulių karų metu buvo daug patikimesni už elegantiškus mūrinius bokštelius.

Senoji Zapyškio bažnyčia – viena seniausių vėlyvosios gotikos stiliaus bažnyčių Lietuvoje. išsiskirianti dar ir tuo, kad buvo pastatyta ne didžiuosiuose miestuose, bet periferijoje.

Teorinėje užsiėmimo dalyje dalyviai bus supažindinti su Lietuvoje esančiais gotikiniais statiniais ir jų architektūriniais bruožais. Išskirtinis dėmesys skiriamas Zapyškio bažnyčiai, jos pastatymo istorijai ir naujai atkurtoms detalėms, kurios mus nukelia į praeitį.

Praktinėje edukacijos dalyje iš pateikto šablono dalyviai sukonstruos erdvinį Senosios Zapyškio bažnyčios maketą.

 

16.00 – 17.15 val. dokumentinis filmas „100 metų kartu“ (režisierė Edita Kabaraitė)

„100 metų kartu“ – Lietuvos šimtamečių kino portretai. Herojų istorijos, jų veidų raukšlėse ir akyse užrašytos ilgo gyvenimo patirtys, vis dar negyjančios žaizdos ir paslaptys atskleidžia, kaip valstybei svarbūs įvykiai paveikė jos žmonių likimus. Kartu – tai 15 nuoširdžių ir optimizmo kupinų pasakojimų, pakerinčių paprastumu ir įkvepiančių noru gyventi.

 

Kviečiame kartu švęsti ir leisti laiką linksmai bei prasmingai.