+370 37 534114 ezereliokultura@gmail.com facebook accesibility

Zapyškio bažnyčia

Senoji Zapyškio bažnyčia – viena seniausių bažnyčių Lietuvoje, vadinama bažnyčių motina. Pasak legendų, ji pastatyta buvusios Romuvos vietoje, o istoriniuose šaltiniuose pirmąkart paminėta 1562 m.

Per savo penkių šimtų metų senumo istoriją bažnyčia daugybę kartų nukentėjusi nuo karų, gaisrų, potvynių, buvusi apleista ir suremontuota, visgi ji išliko vienu unikaliausių gotikos pavyzdžių Lietuvoje. Nuo XX a. pradžios joje nebevyksta pamaldos. Pritrūkus vietos tikintiesiems, pastatyta nauja bažnyčia Kluoniškių kaime ant kalno, o mažoji bažnytėlė 1936 m. paversta bažnytinių reikmenų sandėliu. Nuo 1996 m. čia organizuojami Pažaislio muzikos festivalio koncertai.

Manoma, kad bažnyčios statytojas yra Naugarduko ir Palenkės vaivada Povilas Sapiega, XVI a. viduryje įsikūręs Zapyškio dvare (vietovė anuomet vadinta Sapiegiškėmis). Tikėtina, kad storas, vietomis 1 m storio šventovės sienas mūrijo vietos darbininkai, vadovaujami gotikos principus išmanančio meistro. Visas bažnyčios projektas liudija apie jo sumanytojų ambicingumą. Pirmiausia, XVI a. mūriniai pastatai puošė tik miestus. Be to, bažnyčios fasado nišose, pasak tyrinėtojų, užkoduotas Mėnulio užtemimų ciklas. Antra, nors bažnyčios altoriai buvo gana kuklūs, ji ištapyta freskomis, tikėtina, su Kauno vaizdais, sumontuoti šedevru laikomi vargonai su judančiomis karaliaus Dovydo ir angeliukų skulptūromis. Pasak padavimo, elnias ant ragų atplukdė Nemunu Šv. Marijos paveikslą, , tad šalia vargonų buvo pakabinta ir elnio galva su ragais.

Po restauracijos, 2020 m., bažnyčia atvėrė duris ir dabar yra naudojama tik kultūrinėms reikmėms. Kauno rajono Ežerėlio kultūros centrui buvo pavesta užduotis įveiklinti jaukią, kameriniams renginiams ypatingai tinkančią bažnyčios erdvę, kurioje yra 150 sėdimų vietų. Čia susitinka įvairios meno rūšys, įdomūs žmonės, naujos patirtys, žinios ir netikėti muzikiniai atradimai.

Bažnyčioje be kultūrinių renginių vyksta ir ekskursijos bei edukacijos, kurių metu dalyviai itin autentiškoje erdvėje ne tik išgirsta istoriją, bet gali prie jos prisiliesti.

Apsilankykite unikalioje erdvėje su savita akustika ir ypatingai paveikia architektūros bei istorijos sinteze. Nemuno pakrantėje stovinti bažnyčia kasmet kentėdavo nuo potvynių, tad mes teigiame:

Senoji Zapyškio bažnyčia: ne Nemuno, o kultūros potvynis!