+370 37 534114 ezereliokultura@gmail.com facebook accesibility

Akademijos

Akademija – jaunas miestelis Kauno rajono savivaldybės teritorijoje, į vakarus nuo Kauno ant vaizdingo kairiojo Nemuno šlaito. 

Darbo laikas

Kultūrinių renginių organizatoriaus darbo laikas:
Pirmadienis – penktadienis 10.30-19.00
Pietų pertrauka: 13.30-14.00
Mob. tel.: +370 646 29602
El. p. akademijoskultura@gmail.com

Istorija

Akademija – jaunas miestelis Kauno rajono savivaldybės teritorijoje, į vakarus nuo Kauno ant vaizdingo kairiojo Nemuno šlaito. Akademijos miestelio atsiradimas Pakaunės žemėlapyje yra tiesiogiai susijęs su tuometine Lietuvos žemės ūkio akademija, kuri 1964 m. iš Kauno miesto buvo perkelta į naujai pastatytą akademinį miestelį Noreikiškėse, teritoriją, šiandien priskiriamą Akademijai.

Miestelio istorija ir čia užgimusios vietos tradicijos yra glaudžiai persipynę su šios mokslo institucijos (dabartinės Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos) raida bei jame dirbusių akademikų moksline ir visuomenine veikla. Šiandien Akademija toliau sparčiai auga, o kartu su besiplečiančia bei itin veržlia bendruomene, organiškai kinta ir miestelio kultūrinis identitetas.

Greta jau tradicine tapusios inkilų kėlimo šventės Obelynėje ar kasmetinės žemės ūkio „Ką pasėsi“ parodos, Akademijoje vis labiau mėgiamais tampa bendruomenę telkiantys ir draugiškos kaimynystės idėją skatinantys renginiai kaip „Kaimynų piknikas“ ar šviesų vakaronės Marvos (XI) forto „saloje“. Prie šių naujų tradicijų bei tapatybės elementų atsiradimo žymiai prisidėjo nuo 2015 m. veikiantis Akademijos bendruomenės centras bei aktyvus gyventojų įsitraukimas į 2019 m. startavusią Kaunas 2022 „Šiuolaikinių seniūnijų” programą.

Siekiant kuo plačiau atliepti Akademijos bendruomenės socio-kultūrinius poreikius, nuo 2021 m. rugsėjo 1-osios miestelyje pradėjo veikti Akademijos laisvalaikio salė, koordinuojama Kauno rajono Ežerėlio kultūros centro. Ruošiant renginių bei kultūrinių veiklų planą, yra palaikomas glaudus bendradarbiavimas su Akademijos seniūnija, Akademijos bendruomenės centru, VDU ŽŪA, miestelio mokyklomis bei lopšeliais-darželiais, bendruomenės namais-parduotuve „Lokali“.

Akademijos laisvalaikio salė organizuoja valstybines šventes, etnokultūrines bei archeologines edukacijas, kūrybines dirbtuves, susitikimus su įvairiais menininkais bei visuomenininkais; skatina bendruomenines iniciatyvas bei socialines partnerystes; kuria pažintinius vietos maršrutus; rengia parodas bei puoselėja atviros ir vieningos bendruomenės viziją.

 

Žymios istorinės asmenybės:

  • Tadas Ivanauskas (1882-1970) – gamtininkas, ornitologas, akademikas, Obelynės dendrologinio parko įkūrėjas;
  • Liudas Vailionis (1886-1939) – botanikas, gamtos mokslų profesorius, Botanikos sodo Aukštojoje Fredoje steigėjas;
  • Ugnė Karvelis (1935-2002) – diplomatė, UNESCO Nematerialaus ir žodinio paveldo vertinimo komisijos narė, literatūros kritikė, vertėja.

Lankytinos vietos:

  • Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus;
  • Marvos (XI) fortas;
  • Kamšos botaninio-zoologinio draustinio pažintinis takas;
  • VDU ŽŪA arboretumas.