2023-04-05

Kovo pabaigoje senojoje Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje vyko pirmasis susitikimas dėl bažnyčios vargonų pastatymo toje vietoje, kur kadaise stovėjo istoriniai vargonai. Susitikimas vyko su iš Italijos atvykusiais vargonų specialistais, Kauno rajono savivaldybės, Ežerėlio kultūros centro ir Bažnyčios atstovais bei architektais.

Naujieji vargonai vietoj istorinių, sunaikintų XX a. pr.

Zapyškio bažnyčioje kažkada buvo puikios konstrukcijos, 105 cinko dūdų vargonai, vadinti Lietuvos vargonų karaliais, galėję būti sumontuoti dar XVI amžiuje. Juos puošė karaliaus Dovydo bei grojančių angelų skulptūros, judėjusios instrumentui grojant. Vargonus Pirmojo pasaulinio karo metais išardė ir išsivežė vokiečių kareiviai. Buvusių vargonų vietoje, bažnyčios balkone, dabar ketinama pastatyti naujus vargonus, kurie atkartotų senovinių vargonų vaizdą, bet pasižymėtų šiuolaikine garso kokybe. Bažnyčiai toks instrumentas tiktų dar ir dėl puikios pastato akustikos, kuri žavi kultūrinių renginių dalyvius ir lankytojus.

Naujų vargonų projektas senojoje Zapyškio bažnyčioje gimė prieš kelerius metus Kauno rajono merui Valerijui Makūnui. Meras brandino mintį, kad bažnyčios lankytojai vasaros sezono metu, kuomet bažnyčioje verda aktyvus kultūrinis gyvenimas, galėtų pasimėgauti ne tik vargonų vaizdu, kuris primintų čia kadaise stovėjusius istorinius vargonus, bet ir pasimėgauti jų muzika. Taip išsivystė mintis, kad čia turėtų atsirasti vargonai, kurie galėtų populiarinti ne tik klasikinę, bet ir šiuolaikinę vargonų muziką.

Meistrų paieškos truko dvejus metus

Idėjos įgyvendinimas jau trunka dvejus metus, mat tiek laiko užtruko surasti meistrus, kurie būtų patyrę vargonų gamintojai ir apsiimtų kuruoti projektą toli už savo šalies ribų. Taip buvo užmegztas bendradarbiavimas su Carlo Mascheroni – ilgamečiu vargonų meistru ir žymių vargonininku iš Milano. Jis su savo meistrais Europoje yra restauravęs gausybę senovinių vargonų ir įrengęs apie tūkstantį įvairius laikmečius atkartojančių naujų vargonų. Iš Italijos atvyko ir Christian Frattima – pirmosios ir vienintelės italų baroko operų kompanijos „Coin du Roi“ muzikos vadovas, konsultuojantis dėl vargonų pastatymo galimybių, pasirengęs padėti įgyvendinti šį sudėtingą projektą.

Susitikimo metu buvo apžiūrėta ir išsimatuota erdvė, kurioje vargonai stovės, aptarta kokio istorinio stiliaus jie galėtų būti, pasikonsultuota su architektais dėl bažnyčios konstrukcijų, kurios turės instrumentą išlaikyti. Taip pat buvo išklausyti visų suinteresuotų pusių lūkesčiai. Jeigu projektas vyks kaip planuojama, vargonai senojoje Zapyškio bažnyčioje galėtų atsirasti jau kitais metais ir ketvirtasis bažnyčios renginių sezonas pasitiks žiūrovus ir klausytojus su išskirtiniais vargonų koncertais.

Susitikime dalyvavo: vargonų meistras Carlo Mascheroni su kolege Anna Scolamiero, konsultantas Christian Frattima, Kauno rajono kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas kultūrai Lukas Alsys, skyriaus vyr. specialistė Milda Rutkauskaitė, Zapyškio klebonas Juozas Fakėjavas, Ežerėlio kultūros centro direktorė Miglė Andrejeva, centro kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Eglė Burbaitė ir ekskursijų vadovė-edukatorė Audra Sipavičienė, architektas, vadovavęs bažnyčios restauracijai, Gintaras Prikockis ir konstruktorius Mindaugas Mažeika.

Tekstas ir nuotraukos Eglės Burbaitės